Jak se naučit zlomky?

Zlomky nejsou žádná věda. Přesto s nimi zápasí i mnoho dospělých. Zlomek není nic jiného než dělení. Nevěříte? Podívejte se na kalkulačku, jaký symbol se používá pro dělení.

Není to jen dvojtečka, kterou pro dělení používáte (např. 8 : 4 ), ale mezi dvojtečkou je i nějaká divná čára. A právě tato čára představuje čáru zlomkovou.

Příklad osm děleno čtyřmi tedy mohu zapsat zlomkem osm čtvrtin

8 : 4 = 8 / 4

Více se dočtete v článku Dělení a zlomky.

Pokud si rádi hrajete, pak se podívejte na tyto VIDEA. Jsou tam vysvětlené zlomky pomocí lego stavebnice.

 

 

 

Procvičit si zlomky si můžeš v těchto výukových programech:

>> LEGO ZLOMKY <<

>> ZLOMKY HRAVĚ <<

 

To by na úvod stačilo...


Pokud vám vrtá hlavou, proč máme dva symboly pro jednu a tu samou věc??? Tak netuším. Asi proto, že se smotaly matematiky ze starého Egypta, Indie a Arábie. A každý šel na to trochu jinak. Zatímco jedním stačil zlomek na vyjádření "kousku" (např. čísla mezi jedničkou a dvojkou), jiní vyjádřili kousek pomocí desetinných čísel, další neřešili kousky ale zbytky, atd. A teď v tom děcka mají celkem slušný zmatek.

ZLOMEK VYJADŘUJE VELIKOST KOUSKU,

stejně jako desetinné číslo :P Více v odkazu desetinné číslo a zlomek. Jasnější to bude, když si chvíli pohraješ ve ZLOMKOVÉM SIMULÁTORU - měň čísla v čitateli a jmenovateli a sleduj co se děje s hodnotou zlomku. Pochopíš-li jak se chová zlomek, nebude pro tebe problém odvodit si většinu vzorců ve fyzice, matice, chemii, ....

Spousta lidí však neví, jak pracovat se zlomky v rovnicích. Není na tom nic složitého. Jelikož zlomek je dělení a dělení souvisí s násobením (vyzkoušet si to můžeš zde). Pak na jedné straně rovnítka číslem násobíme a na druhé dělíme. Čísla tedy skáčou přes rovnáse nahoru a dolu. Více o tom článcích Zlomky a rovnice a Vytýkání neznámé.

 

A nakonec vám musím prozradit, jak spolu souvisí trojčlenka a zlomky. Trojčlenka není totiž nic jiného než dva zlomky a mezi nimi rovnítko :)

 

Nejhorší je učit se deset věcí zvlášť, když jde o jedno a to samé :( Doufám že ti tento text pomohl uvědomit si souvislosti. Pokud ne, nezoufej a zkus začít kreslit. Kreslení je totiž jedna z mála činností, která trénuje pravou půlku mozku. Tu jinak docela dost zanedbáváme. A právě pravá mozková hemisféra umožňuje chápat souvislosti. Více o v článku Kreslení a mozek.

 

Kam dál?