Jak se naučit násobilku?

Pokud chápeš co je to malá násobilka, ale potřebuješ ji procvičovat, pak mrkni SEM na vláčky , nebo pokud tě netlačí čas SEM.

Jinak čti dál.

S malou násobilkou se trápí mnoho školáků. I když jde o jednoduchou logickou věc - násobení dvou čísel. Které si můžeme jednoduše představit, jako obsah obdélníků. Jak vynásobit dvě čísla, když neumíme malou násobilku zpaměti?

Jak vynásobit dvě čísla?

Mám vynásobit 3 x 5. Neumím ale malou násobilku a nemám k dispozici kalkulačku. Představ si (nakresli si) 3 komínky, každý postavený z pěti kostek. Jinak řečeno nakresli 3 krát komín vysoký 5 kostek. A teď spočítej kolik kostek je třeba na postavení těchto komínku.


Když teď ty komínky srazíš k sobě, dostaneš zeď která je 5 kostek vysoká a 3 kostky široká. A takhle můžeš jednoduše násobit jen se čtverečkovým papírem.

 Chápeš to? Jestli ano, gratuluji! Pochopil si nejen násobení, ale už umíš vypočítat i obsah čtverce/obdélníku!

K čemu se učit malou násobilku?

Proč se mám učit malou násobilku zpaměti, když si to můžu takhle jednoduše spočítat? Je pravda, že tímto způsobem můžeme vynásobit libovolné čísla. Potíž je v tom, že u násobení větších čísel už budeme počítat čtverečky pěkně dlouho. Schválně zkus si spočítat pomocí této metody 8 x 9, nebo 12 x 15. A zjisti jak dlouho ti to trvá.Výsledku 125 x 463 už by ses nedopočítal vůbec.

Když se ale naučíš rychle násobit čísla do 10, tedy malou násobilku, budeš schopen násobit i takto velké čísla v rozumném čase. A to pomocí násobení pod sebou.

A jak se naučit malou násobilku? No nezbývá než procvičovat a procvičovat. Pomoct ti může tento šikovný prográmek na procvičování malé násobilky. A pokud procvičuješ, procvičuješ a stále ti to neleze do hlavy zkus si vyrobit papírovou kalkulačku na malou násobilku.

Papírová kalkulačka na malou násobilku?

Podobné kalkulačky se používaly v dobách kdy klasické kalkulačky ještě neexistovaly. Princip je jednoduchý. Jde v podstatě o stejnou tabulku jako na předchozím obrázku s tím rozdílem, že nevypisuješ všechny čísla od začátku, ale zapíšeš jen to poslední (vpravo dole), tedy výsledek. Takhle máš 100 tabulek v jedné. A např. výsledek 4x5 vyčteš z této "kalkulačky" tak, že najdeš místo, kde se protne čtvrtý řádek s pátým sloupcem.

Na následujícím obrázku je vypočtený začátek této tabulky/kalkulačky. Zvládneš vyplnit všechny čísla? Do zvýrazněného fialového čtverce patří výsledek 4 x 5, neboli počet čtverečků zvýrazněného obdélníku.

K zamyšlení

Co když zapomenu? 3x7 jsou to 3 komínky 7 kostek vysoké, nebo 7 komínku 3 kostky vysoké??? 3 sloupce nebo řádky? Co mám dělat? Jak si to mám zapamatovat? Pomóóc :o

Když nevíš je třeba vyzkoušet. Tak vyzkoušej, jak se liší výsledek, když přehodíš čísla násobení?

Kam dál?