05 Webhosting a templaty

Statické webovky si může udělat rychle a snadno s použitím již hotových šablon, které jednoduše přepíšeme.

Jak najít webovou šablonu?

Z čeho se skládá webovka (šblona)?

Jak přepsat šablonu? 

Jak zprovoznit menu?

 

Proč se nemohu dostat na svůj html dokument přes Internet?

Ve škole na počítači jsme si do svých adresářů uložili, několik html dokumentů a pokusili jsme se k ním dostat doma. Zadali jsme stejnou URL adresu, která se nám zobrazila v prohlížeči ve škole...

... ale nefunguje :( Proč?

Je to výborný nápad a fungovalo by to, kdyby byl disk Z: na serveru, který je připojený k Internetu. Pak bychom se na něj mohli dostat přes veřejnou adresu (například přes doménové jméno školy).

Protože nám však škola neposkytuje webhosting, pracujeme se soubory lokálně (odříznutě od světa). Mám-li něco uložené lokálně, mám to uložené pouze na svém počítači a mohu s tím zase pracovat jen na svém počítači. Chceme-li se dostat ke svým souborům doma máme několik možností:

  1. Poslat si je na mejl v příloze a doma si je stáhnout a dál na nich pracovat lokálně
  2. Přenést na flashce a doma na nich pracovat lokálně
  3. Nahrát je na Internet, tedy využít nějakého webhostingu. Tím si vlastně vytvoříme své stránky, na které se dostaneme odkudkoli, kde je Internet.
    • sweb.cz - seznam nabízí hosting souborů zdarma na sweb.cz. Máte-li e-mail na seznamu, pak se tam přihlásíte jednoduše přihlašovacími údaji k e-mailu a hned můžete kopírovat své soubory.
    • webzdarma.cz - další možnost webhostingu zdarma.
    • onebit.cz - placený webhosting. Webhostingy zdarma přidávají do stránek reklamy. Kdo se chce těmto reklamám vyhnout, musí si buď vytvořit vlastní server, nebo zaplatit webhostig. Já využívám webhostingu u onebit.cz s kterým mám dobré zkušenosti.

Na hostingu můžeme mít mnoho html dokumentů. Aby prohlížeč věděl, který má spustit. Musíme ten první úvodní dokument nazvat index.html.

Pěkný web snadno a rychle

Rozhodneme-li se vytvořit si vlastní stránky, nemusíme začínat od píky (tedy od prázdného notepadu). V dnešní době existuje mnoho šablon, které můžeme využívat zdarma, ale pozor většinou jen pro soukromé účely! Je tedy dobré věnovat pozornost licenci. Zadáte-li do vyhledávače "free website template" (zdarma webové šablony), naleznete spoustu, spoustu odkazů. Např.:

https://www.w3schools.com/w3css/w3css_templates.asp

https://freewebsitetemplates.com/

Pak si stačí jen vybrat stránky které se vám líbí, stáhnout, přepsat texty, poměnit obrázky a finální webovky nahrát na nějaký webhosting.

Kam dál?