01 HTML

HTML dokument je dokument, který má odkazy.

Odkazem rozumíme něco na co můžeme kliknout a pošle nás to někam jinam.

KLIKNI NA TENTO ODKAZ

HTML dokument si můžeme představit jako popsaný papír s obrázky a odkazy. Jediné co to umí je, podstrčit nám do ruky jiný papír. (*)

HTML dokument se otevírá v internetových prohlížečích jako například Firefox, Chrome, či Internet Explorer.

Vytvoření HTML dokumentu

HTML dokument je soubor s koncovkou .html a obsahuje HTML tágy.

Tágy jsou značky ohraničené ostrými závorkami <tag>. Tyto závorky najdete vpravo dole vedle klávesy M (viz. obrázek vpravo). Na české klavesnici musíte podržet Alt (pod nimi), na anglické klávesnice Shift.

Každý HTML dokument by měl mít na začátku <HTML> tág a na konci </HTML>, dále pak <BODY></BODY> a hlavičkové tágy. Jak vidíte na obrázku níže. Více o tom:

První HTML dokument (jakpsatweb.cz) - český manuál (trochu zastaralý)

HTML Tutorial (w3schools.com) - anglický manuál (možnost vyzkoušet kod online)

HTML tedy můžeme vytvořit v Notepadu (Poznámkovém bloku) či jiném textovém editoru jako například PSPad. Při ukládání souboru, nezapomeňte za název přidat .html. Případně ještě vypnout automatické přidání koncoky .txt, aby z toho nebyl pokus1.html.txt Tak jak to vidíte na obrázku.

Použitím dalších tágů, můžeme zvýrazdňovat text, nebo vytvořit odkazy.

<b>text který se zobrazí tučně</b>

<i>nakloněný text</i>

<a href="http://e-skola.zolta.cz/">Odkaz na e-skolu</a>

<h1>Nadpis<h1>

<br> Odsekne nový řádek

Přehled dalších tágů najdete zde (jakpsatweb.cz).

Zobrazení HTML dokumentu

Pokud se vám podařilo správně uložit soubor s koncovkou .html. Měli byste to vidět ve správci souboru, buďto na ikoně souboru, nebo v názvu (viz. obrázek vpravo)

Pak už stačí soubor (pokus1.html) jen spustit a otevře se v prohlížeči. V mém případě v Chromu (viz. obrázek dole). Jiný způsob je, že napíšeme URL adresu přímo do prohlížeče, kam zvykneme psát webové adresy. Na obrázku dole vidíte že URL cesta k mému dokumentu pokus1.html je D:/Lucka/krouzky/lekce1/pokus1.html.

Kam dál?