Systém barev v počítačové grafice

V počítačové grafice se využívá několik barevných spekter - RGB (pro monitor), HSV a HLS (pro lidi), CMY a CMYK (pro tiskárny).

RGB 

Barevný formát navržen pro potřeby obrazovek. Každá barva je popsána kombinací tří barevných paprsků (červeného, zeleného a modrého), jenž dohromady v plném jasu tvoří bílou (nejjasnější barva na monitoru). Černá barva vznikne vypnutím paprsků (jas všech tří složek je nulový).

R = Red = Červená

G = Green = Zelená

B = Blue = Modrá

Používání RGB formátu není příliš intuitivní, proto vznikly další dva formáty barev, které lépe odpovídají potřebám člověka.

HSV (HLS)

Tento formát pracuje s hodnotami:

H = Hue = barevný tón (barva)

S = Saturation = sytost

V/L = Value/Lightness = světlost

 

CMY, CMYK

Je barevný formát pro tiskárny. Podobá se formátu RGB s tím rozdílem že nejde o barevné paprsky ale o barvy nanášené barvy na papír. Překrýváním se teda barvy ztmavují a nepoužijeme-li žádnou barvu (složky barev jsou nulové) dostáváme bílou a ne černou jak tomu bylo u RGB.

Aby se šetřilo barevnými kartridžemi v tiskárnách a protože kombinací tří barev nevznikla úplně černá ale spíš hnědá, byla k barevnému formátu CMY přidána černá barva K (Black). Složení barev CMYK je tedy následující:

C = Cyan = Azurová (světle modrá)

M = Magenta = Purpurová, Nachová (fialovo-růžová)

Y = Yellow = Žlutá 

K = Black = Černá

 

Kam dál?