05 Webhosting a templaty

Proč se nemohu dostat na svůj html dokument přes Internet?

Ve škole na počítači jsme si do svých adresářů uložili, několik html dokumentů a pokusili jsme se k ním dostat doma. Zadali jsme stejnou URL adresu, která se nám zobrazila v prohlížeči ve škole...

... ale nefunguje :( Proč?

Je to výborný nápad a fungovalo by to, kdyby byl disk Z: na serveru, který je připojený k Internetu. Pak bychom se na něj mohli dostat přes veřejnou adresu (například přes doménové jméno školy).

Protože nám však škola neposkytuje webhosting, pracujeme se soubory lokálně (odříznutě od světa). Mám-li něco uložené lokálně, mám to uložené pouze na svém počítači a mohu s tím zase pracovat jen na svém počítači. Chceme-li se dostat ke svým souborům doma máme několik možností:

  1. Poslat si je na mejl v příloze a doma si je stáhnout a dál na nich pracovat lokálně
  2. Přenést na flashce a doma na nich pracovat lokálně
  3. Nahrát je na Internet, tedy využít nějakého webhostingu. Tím si vlastně vytvoříme své stránky, na které se dostaneme odkudkoli, kde je Internet.
    • sweb.cz - seznam nabízí hosting souborů zdarma na sweb.cz. Máte-li e-mail na seznamu, pak se tam přihlásíte jednoduše přihlašovacími údaji k e-mailu a hned můžete kopírovat své soubory.
    • webzdarma.cz - další možnost webhostingu zdarma.
    • onebit.cz - placený webhosting. Webhostingy zdarma přidávají do stránek reklamy. Kdo se chce těmto reklamám vyhnout, musí si buď vytvořit vlastní server, nebo zaplatit webhostig. Já využívám webhostingu u onebit.cz s kterým mám dobré zkušenosti.

Na hostingu můžeme mít mnoho html dokumentů. Aby prohlížeč věděl, který má spustit. Musíme ten první úvodní dokument nazvat index.html.

Pěkný web snadno a rychle

Rozhodneme-li se vytvořit si vlastní stránky, nemusíme začínat od píky (tedy od prázdného notepadu). V dnešní době existuje mnoho šablon, které můžeme využívat zdarma, ale pozor většinou jen pro soukromé účely! Je tedy dobré věnovat pozornost licenci. Zadáte-li do vyhledávače "free website template" (zdarma webové šablony), naleznete spoustu, spoustu odkazů. Např.:

https://www.w3schools.com/w3css/w3css_templates.asp

https://freewebsitetemplates.com/

Pak si stačí jen vybrat stránky které se vám líbí, stáhnout, přepsat texty, poměnit obrázky a finální webovky nahrát na nějaký webhosting.

Kam dál?