Protokolová rodina TCP/IP
TCP/IP je rodina protokolů pro komunikaci v síti a tedy i Internetu.
Následující obrázek ukazuje vztah mezi OSI a TCP/IP a ukázku zapouzdření dat v jednotlivých vrstvách
Protokoly aplikační vrstvy
HTTP (HyperText Transfer Protokol) - internetový protokol pro výměnu HTML dokumentů.
SMTP (Simple Mail Transfer Protokol) - internetový protokol pro přenos e-mailů. Zajišťuje přímé spojení mezi odesílatelem a adresátem (poštovní schránkou).
IMAP, POP3 - jsou dva protokoly které umožňují výběr pošty ze schránky. IMAP umožňuje různě manipulovat s obsahem schránky, při zobrazení složky stahuje pouze hlavičky a jejich obsah až v případě, že si je uživatel chce přečíst. POP3 pouze stahuje zprávy ze vzdáleného serveru na lokální umístění (změny jako mazání pošty se nepromítají na serveru).
FTP (File Transfer Protokol) - protokol pro přenos souboru mezi dvěma počítači, na kterých můžou běžet rozdílne operační systémy. Pracuje na principu klient-server na portech TCP/20 a TCP/21 (20 k přenosu dat a 21 k řízení)
TFTP (Trivial FTP) - zjednodušený FTP, obsahuje jen jen základní funkce FTP. Používá se v případech kdy FTP je kvůli své složitosti nevhodný (bootovaní bezdiskových počítačů ze sítě).
Telnet - klient-server protokol, který umožňuje připojit se z klientského terminálu na vzdálenou stanici. Po navázání spojení může klient komunikovat se vzdáleným počítačem, jako by seděl přímo u něj.
SSH (Secure Shell) - protokol pro zabezpečenou (šifrovanou) komunikaci. Byl navržen jako náhrada za Telnet a další nezabezpečené přístupy.
DNS protokol (Domain Network System) - zajišťuje převod doménových jmen na IP adresy.
Protokoly transportní vrstvy
TCP (Transmision Control Protocol) se stará o spolehlivé doručování dat ve správném pořadí. Kontrolním součtem ověřuje, jestli data nebyly po cestě poškozená a TCP modul na straně příjemce pak zasílá zpět zprávy o úspěšně přijatých paketech.
UDP (User Datagram Protokol) - stejně jako TCP se stará o přenos dat, ale není spolehlivý. Nezaručuje správné pořadí paketů, přidá pouze kontrolní součtet. Používá se u přenosů, kde nám nevadí, že se něco stratí (streamování videa).
Protokoly internetové vrstvy
IP (Internet Protokol) - základní protokol pro přenos dat po sítí. Sám nezaručuje nic. Podle IP adres jen směruje paket k cíli.
ICMP (Internet Control Message Protocol) - slouží pro odesílání chybových zpráv např. že služba není dostupná.
ARP (Adress Resolution Protocol) - převádí IP adresy na MAC adresy
DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) - požívá se pro automatickou konfiguraci počítačů připojených do sítě. Přiděluje například IP adresy.
Ethernet
Ethernet je v informatice souhrnný název pro v současné době nejrozšířenější technologie pro budování počítačových sítí typu LAN (tj. domácí nebo firemní sítě). Ethernet se stal de facto standardem pro svoji jednoduchost a nízkou cenu a vytlačil z trhu ostatní alternativní technologie (např. ARCNET,ATM, FDDI). V současné době je ethernetové rozhraní s konektorem RJ-45 pro kroucenou dvojlinku standardním síťovým rozhraním prakticky všech notebooků, netbooků i základních desek běžných stolních počítačů.
Hezké video s vysvětlením jak putuje paket sítí: http://ftp.sunet.se/pub/tv+movies/warriors/warriors-700-VBR.mpg